ERTARSKÁ FILMOVÁ TVORBA
Slávek Švachouček

        Úvod (část přednášky připravené pro Minicon 2005)
        Ertar je jakýmsi protějškem naší vlasti v paralelním vesmíru. Nachází se na planetě Ergea a kontakty s ním udržujeme pomocí tzv. kvantového pohraničního styku. Znamená to snad, že je možné přivážet kvanta filmů? To rozhodně ne, přátelé!
        V Ertaru se k záznamu filmů používají tak zvané movie-flats. Jsou to vysokokapacitní, ale velmi choulostivá magnetická média. Stačí zakašlat a film je v p... promiňte, ono ještě není deset, že?... v podstatě zničen. Tím se sice elegantně řeší problémy s copyrightem, ale při převozu movie flats do našeho vesmíru jejich obsah zpravidla velmi utrpí. Proto naše společnost musí filmy restaurovat do té míry, že se až dá mluvit o amatérské filmové tvrobě. Připomínám, že se jedná o studijní materiály, které nejsou určeny k veřejnému promítání.
        Z úspěšně... no... z obnovených filmů budu jmenovat namátkou:
        Conan notorik - příběh konkurenčního boje mezi elektrikáři a plynaři
        Men in Bek - Muži v pozadí - film z prostředí kosmické vojenské policie
        dále filmy faktu - především dokumentární film o archeologickém bádání Dr. Sósové, interview s Džeroslavem Džendou, snímky z ertologických kongresů a další a další. Tak dál...
       
        Divák Egon z Prahy se ptá, zda uvidíme film Král přichází.
        --Zatím ne, nejsme komerční televize a na takové sousto si ještě netroufáme. Je to škoda, jistě by to byl pěkný koláč.
        Divačka Ďáblice Dana se ptá... promiňte... Divačka Dana, Ďáblice, se ptá, kdy budeme dávat telenovelu TRON.
        ---Tak nebudeme. Ona to totiž není telenovela. Je to série úspěšných filmů. První je myslím... Alfatron, pak Betatron, Gamatron, Elektron, Pozitron, velmi úspěšný Neutron, pak Robotron, Robotron II, Robotron III... potom Planeta tronů, Do nitra planety tronů, Útěk z planety tronů, Dobytí planety tronů... No nebudu je vyjmenovávat všechny. Je jich přes stovku a většinou se opičí po jiných filmech.
        A z režie mi dávají znamení, že musíme končit. Takže dovolte, abych krátce uvedl první z ukázek ertarské filmové tvorby.
        Film Lopatová odysea jsme vybrali k rekonstrukci vzhledem ke stému výročí úmrtí Julese Verna, které si letos připomínáme. Verneovka Zmatek nad zmatek vypráví o projektu gentlemanů z Gun Clubu, kteří se rozhodli zpětným rázem při výstřelu obrovského děla posunout osu otáčení Země, aby roztavili ledy na Severním pólu a mohli tam těžit uhlí. Tajemník klubu však udělal ve výpočtu chybu, nešťastnou náhodou si smazal několik nul a dospěl k chybnému výsledku. Tak se stalo, že celý svět panikařil zbytečně. Po výstřelu obrovského děla se nic nestalo. Ertarští filmoví tvůrci toto téma zpracovali v elegantní zkratce, která vás jistě pobaví.