POVĚST ČI SKUTEČNOST

Bára Kocourková


Při mé cestě na Antagaenos jsem, jako ostatně vždy, musela nejdříve odcestovat do Euakilu, odkud začínala jakákoliv další cesta po kontinentu. Při čekání na další spoj jsem společně s Derrym Dokem zašla do tamního muzea, kde bylo vystaveno téměř všechno, co nějak souviselo s minulostí Antagaenu, jeho prozkoumáváním a mapováním. Ať už to byly staré, ručně malované mapy, kroniky či fotografie, většina těchto předmětů byla stále ještě opředena záhadnou minulostí a nevysvětlenými jevy. Proto je tento můj příspěvek vlastně pouze zprostředkováním poznatků a zajímavostí z euakilského národního muzea.

...zajímavosti z muzea..


Na první, druhý a nakonec i třetí pohled mě nejvíce zaujalo bádání jistého Iksyho Psilona, profesora euakilské university, původně z Ertaru. Ten se před více než čtyřiceti lety vydal prozkoumat okolí řeky Deltok. Díky jeho nalezenému zápisníku víme, jaké přírodní zajímavosti v tomto místě objevil. Pojmenoval jeden z místních močálů a blízký rybník vznešenými názvy Bažina Zapomnění a Jezero Mrtvých. Nikdo vlastně neví proč. Asi se mu to však stalo osudným, neboť nedlouho poté se v oné Bažině Zapomnění ztratil a skutečně byl téměř zapomenut.
O několik měsíců později byla vyslána výprava, aby nalezla profesorovy ostatky. (V době jeho zmizení začínala zvlášť krutá zima.) Ty byly skutečně objeveny - lebka Iksyho Psilona byla rozražena, pravděpodobně kamenem - tak aspoň zněla závěrečná zpráva o profesorově smrti.

...pravděpodobně kamenem...


Zarážející však jsou prazvláštní otisky na Psilonově stehenní a po delším prozkoumávání i klíční kosti. Daly by se přirovnat k otiskům vlčích nebo psích zubů, pokud by kost byla „ožužlána“. Podle hloubky otisku chrupu však vše nasvědčuje tomu, že se ono zvíře snažilo kosti rozdrtit či zlomit.
Podle posledních profesorových zápisů objevil před smrtí nějaký nový druh zvířete, snad vlka. Nalezly se dokonce i fotografie, které nám však bohužel mnoho neřeknou - tvor byl vyfocen z dálky, což mohlo být způsobeno i tím, že si profesor nebyl jistý mírumilovností onoho zvířete. Kdoví, možná toto zvíře profesora zabilo, možná jen nalezlo jeho pozůstatky dříve než záchranný tým.

...druh zvířete, snad vlka...
(prozatímní ilustrační foto z archivu redakce)


Podle posledních průzkumů, které jsou však již více než deset let staré, neboť případ profesora Iksyho Psilona již patří minulosti, existuje několik teorií o onom tajemném zvířeti:
1/ Lidské pověsti říkají, že je to vlkodlak. Pravděpodobnost minimální.
2/ Budeme-li věřit profesorovi, jedná se o nový druh snad i inteligentního tvora.
3/ Může jít o křížence vlka a psa či pouze o zdivočelého psa - v úvahu přichází např. koudler.
Příběh profesora Iksyho Psilona mne skutečně zaujal. Neměla jsem bohužel čas zabývat se jím dále. V ruce mám pouze ony fotografie, samozřejmě kopie, odlitek profesorovy kosti se společně s dalšími věcmi ztratil někde mezi Ergeou a Zemí. Aerolinky někam zašantročily můj kufr. Pokud bude nalezen, dodám zmíněné artefakty později.

Zvlášť krutá zima
(obraz profesorova asistenta Huga Marqueze)

Návrat do obsahu 17. Erconu